Kako rad na daljinu utječe na zadovoljstvo i angažman zaposlenika?
Kutak za poslodavce

Kako rad na daljinu utječe na zadovoljstvo i angažman zaposlenika?

27. 06. 2025.

Remote zaposlenici pokazuju najveću razinu angažiranosti, čak 31% njih je istinski uključeno u svoj posao. Zaposlenici koji imaju pravo na hibridni rad pokazuju nešto manji angažman (23%), dok su najmanje angažirani oni koji nemaju mogućnost rada na daljinu (19%)

Radna svakodnevica se posljednjih godina drastično promijenila. Ured više nije jedino mjesto gdje nastaje produktivnost, a fleksibilni oblici rada postali su standard, a ne iznimka. No što te promjene znače za angažiranost zaposlenika, njihovo zadovoljstvo i poslovne rezultate?

Tko je angažiran, a tko (samo) prisutan?

Prema podacima Gallupa, remote zaposlenici pokazuju najveću razinu angažiranosti, čak 31% njih je istinski uključeno u svoj posao. Zaposlenici koji imaju pravo na hibridni rad pokazuju nešto manji angažman (23%), dok su najmanje angažirani oni koji nemaju mogućnost rada na daljinu (19%).

Međutim, visoka angažiranost ne znači nužno i opću životnu dobrobit. Naime, prema Gallupu zaposlenici koji u potpunosti rade na daljinu, iako uživaju u svojoj slobodi i fleksibilnosti, skloniji su stresu i usamljenosti, a posao doživljaju isključivo i jedino kao posao koji moraju odraditi bez socijalnog aspekta.

Hrvatska: fleksibilnost da, ali pod jasnim uvjetima

Kako se može vidjeti iz podataka koje je objavila Alma Career Croatia većina zaposlenih u Hrvatskoj (53%) radi hibridno, 26% potpuno od kuće, dok je 21% još uvijek isključivo u uredu. No fleksibilnost ima svoja pravila: 57% zaposlenih s mogućnošću rada na daljinu radi prema unaprijed definiranim pravilima, dok 24% ima potpunu slobodu.

Zanimljivo, iako većina radnika koristi točno onoliko dana rada od kuće koliko im je dopušteno, njih 17% dolazi u ured i češće od očekivanog. Najčešće to rade zbog suradnji, komunikacije i timske povezanosti, koje 54% ispitanika vidi kao ključnu prednost rada iz ureda.

Ipak, kada se radi o dugoročnoj preferenciji, 55% radnika bira hibridni model, a čak 38% bi najradije radilo isključivo od kuće. Samo 5% bira ured.

Angažiranost se ne događa slučajno

No, bez obzira gdje se posao obavlja, angažiranost i zadovoljstvo ne nastaju spontano. Tu nastupa Pulser, alat koji već 18 godina mjeri zadovoljstvo zaposlenika u hrvatskim tvrtkama. Njegovi podaci pokazuju da tvrtke koje redovito provode ovakva istraživanja imaju jasnu prednost: u njima čak 45% zaposlenika preporučilo bi svog poslodavca prijateljima, dok je nacionalni prosjek tek 8%.

Taj jaz pokazuje kolika je razlika između „ok radnog mjesta“ i radnog mjesta u kojem se zaposlenici osjećaju viđenima, važnima i uključenima. 

Cijeli članak pročitajte na Alma Career Croatia blogu!