Takav "beskrajni radni dan" sve je češća pojava, osobito među generacijom Z, koja, prema istraživanju Deloittea, u 94 % slučajeva radije bira ravnotežu između privatnog i poslovnog života nego uspinjanje na korporativnoj ljestvici, prenosi N1.
"Radim do ponoći, a poruke stižu svakih par minuta"
Hyun Jin Lee, mlada zaposlenica IT sektora u Seulu, svakodnevno počinje s radom u 9.30, a često ne završava prije 22 sata, katkad je na poslu i do ponoći. U prosjeku primi oko 200 poruka dnevno, a jedino vrijeme za individualne zadatke ima tek navečer, nakon svih sastanaka.
"Osjećam se potpuno iscrpljeno. Na kraju dana nemam snage za išta drugo", priznaje Lee, dodajući kako postoji i neizgovoren pritisak da se ne radi od kuće - iako je to službeno dopušteno.
Stres, tjeskoba i psihološka cijena karijere
Sal iz New Yorka, koji radi kao stručnjak za kompenzacije, opisuje kako je već u prvoj godini rada morao potražiti psihološku pomoć.
Dijagnosticiran mu je anksiozni poremećaj. Unatoč velikim očekivanjima, plaće stagniraju, troškovi života rastu, a sve više mladih zbog stresa i nezadovoljstva mijenja poslove.
"Završimo fakultet s ogromnim dugovima, a onda radimo posao koji nas iscrpljuje, ali ne pokriva ni te dugove", kaže Sal.
Dvostruki poslovi i borba za budućnost
Jane iz Toronta radi dva puna radna vremena - 70 sati tjedno - s ciljem da do 30. godine potpuno napusti korporativni svijet. Ima ulogu menadžerice marketinga od 9 do 17 i drugu kao predstavnica korisničke službe od 17 do 23 sata.
"Iskustvo s prvom praksom na fakultetu bilo je toliko negativno da sam razvila otpor prema karijeri. Očekivalo se da nam posao bude cijeli život", kaže Jane.
Prethodna tvrtka u kojoj je radila dodatno je pogoršala situaciju jer od zaposlenika su se očekivali sastanci izvan radnog vremena, provjera poruka 24 sata dnevno, pa čak i tijekom blagdana poput Božića..
"Konstantno sam bila tjeskobna, nisam mogla spavati. Sagorijevanje sam doživjela više puta", kaže.
Generacija koja redefinira rad
Danas, kaže, postavlja jasne granice i odbija raditi izvan radnog vremena. "Shvatila sam da se jedino možete zaštititi tako da odete. Ako vas radno okruženje konstantno stresira, mentalna zaštita više nije moguća."
Iako su dugi radni sati i dalje realnost za mnoge, sve veći broj mladih odlučuje ih tolerirati samo privremeno, kako bi "kupili" slobodu kasnije u životu.
Izvor: N1