Zatražili ukidanje neradne nedjelje
Novosti s tržišta rada

Zatražili ukidanje neradne nedjelje

Ako to nije moguće, predlažu da im se omogući da 26 nedjelja godišnje bude radno.

Trgovci u Crnoj Gori traže da se ukine neradna nedjelja, priopćeno je iz Privredne komore Crne Gore. Odbor udruženja trgovine PKCG-a zatražio je ukidanje člana 35a Zakona o unutarnjoj trgovini, odnosno neradne nedjelje, prenosi poslovni dnevnik.

“Od resornog ministarstva tražimo da se s ciljem očuvanja radnih mjesta, povećanja prometa, gospodarske aktivnosti, ekonomskog rasta, saniranja posljedica ekonomske krize i pripreme turističke sezone ukine član 35a Zakona o unutarnjoj trgovini i omogući rad trgovcima nedjeljom”, priopćili su iz Odbora, zahtijevajući i da se Ustavni sud izjasni o inicijativi za ocjenu ustavnosti navedenog člana zakona, koju su trgovci podnijeli prije više od 18 mjeseci.

Ako ne postoji spremnost državnih tijela da se član 35a ukine, trgovci su predložili kompromisno rješenje – da im se omogući da 26 nedjelja u godini bude radno, za vrijeme ljetnje i zimske turističke sezone, oko novogodišnjih praznika i školskih odmora.

“Alternativno, potrebno je omogućiti tvrtkama iz sektora trgovine rad nedjeljom u jednoj smjeni cijele godine ili barem u ljetnjoj sezoni. Nužno je hitno osnovati radnu grupu koja će utvrditi konačan prijedlog rješenja i predstaviti ga resornom ministarstvu”, navodi se u priopćenju.

Pala je i robna razmjena

Odbor je također usvojio Izvješće o radu i Informaciju o poslovanju sektora trgovine u 2020. godini, te dopunio Odluku o osnivanju Grupe za trgovinu nekretninama.

“Ostvareni promet u trgovini na malo u 2020. godini iznosio je 1253,3 milijuna eura i manji za 16,8% u odnosu na 2019. godinu kada je iznosio 1507,1 milijuna eura. Sektor trgovine bilježi značajan pad broja zaposlenih, u ovom sektoru je lani u prosjeku bilo zaposleno 34.922 radnika što je pad od 12,3% ili oko 5000 radnika manje u odnosu na 2019. godinu kada je zapošljavao u prosjeku 39.834 radnika. Također, očit je pad robne razmjene za 18,1% u usporedbi sa 2019. godinom”, navode trgovci.

Izvor: Poslovni dnevnik