Vještine ili diploma: Što Hrvati smatraju ključem za pronalazak posla?
Ankete i istraživanja

Vještine ili diploma: Što Hrvati smatraju ključem za pronalazak posla?

I dok jedni smatraju kako „ne rade diplome, nego ljudi“, drugi vjeruju da je formalno obrazovanje neophodno za kvalitetno odrađivanje posla u pojedinim profesijama.

S rastom utjecaja praktičnih vještina i kontinuiranim ulaganjem u naše znanje i nadogradnju kompetencija kojima raspolažemo, logično je zapitati se koliko je diploma doista važna za pronalazak posla. 

Kako bi dobio bolji uvid u stavove građana, specijalizirani portal za promociju edukacija EduCentar proveo je anketu s jednostavnim pitanjem: „Smatrate li da je razina obrazovanja važna za dobivanje posla?“.

U anketi je sudjelovalo više od 6 tisuća ispitanika, a rezultati pokazuju značajnu podjelu – od onih koji vjeruju da vještine i iskustvo prevladavaju nad formalnom kvalifikacijom, do onih koji i dalje smatraju da su za određene profesije diplome neizostavne.

Vještine i praksa važniji od diplome?

Prema anketi, 54% ispitanika smatra da obrazovanje nije presudan faktor u pronalasku posla ako osoba posjeduje potrebne vještine i iskustvo. Oni ističu da su marljivost i praksa često važniji od diplome te vjeruju da su rezultati na poslu ono što doista čini razliku. 

„Ne rade diplome, nego ljudi“, često je citirana misao ove skupine. Također, mnogi vjeruju da „pet godina radnog iskustva vrijedi više nego pet godina na fakultetu“, naglašavajući da poslodavci trebaju gledati na učinkovitost, a ne samo na formalne kvalifikacije.

Važnost diplome za specifične profesije

S druge strane, 25% ispitanika smatra da je diploma ključna u određenim zanimanjima poput medicine, prava ili obrazovanja, jer zahtijevaju temeljito znanje i stručno osposobljavanje koje se ne može zamijeniti isključivo radnim iskustvom.

Ipak, dio ljudi priznaje da teorijsko znanje bez prakse nije dovoljno i da diploma često predstavlja samo „ulaznicu u poslovni svijet“, dok daljnji razvoj ovisi o iskustvu na terenu.

Utjecaj tržišta rada i potražnja za zanimanjima

Treća skupina, koja čini 21% ispitanika, vjeruje da presudan faktor za zapošljavanje nije razina obrazovanja, već stanje na tržištu rada i potražnja za specifičnim zanimanjima. 

Smatraju da je ključno „biti na pravom mjestu u pravo vrijeme“ i ističu da je u sektorima s velikom potražnjom, poput ugostiteljstva ili zanata, pronalazak posla često brži bez obzira na formalnu naobrazbu. Na tržištu gdje nedostaje radne snage, prilike su veće, čak i za one bez visoke stručne spreme.