Zamijeni olovku kamerom: Sve što trebaš znati o izradi motivacijskog pisma u video formatu
Selekcijski postupak

Zamijeni olovku kamerom: Sve što trebaš znati o izradi motivacijskog pisma u video formatu

12. 05. 2025.

Radno mjesto se mijenja brže nego ikad, a klasično motivacijsko pismo ponekad nije više dovoljno. Pročitaj u kojim branšama video format motivacijskog pisma najbolje kotira i kojih 5 zamki izbjegavati dok snimaš svoj “elevator pitch” pred kamerom.

Kao i gotovo sve oko nas, i svijet rada neprestano se mijenja. Novi alati, tehnologije, radni procesi – sve se to razvija brže nego ikad prije. Sjetimo se samo: prije desetak godina teško da bismo mogli zamisliti da ćemo danas, barem djelomično, raditi iz dnevnog boravka, u pidžami i s kavom u ruci, dok se ručak lagano krčka negdje u pozadini.
 
Video intervjui za posao više nisu nikakva novost – dapače, postali su sasvim uobičajen dio selekcijskog procesa. No što je s video životopisima i motivacijskim pismima? Je li došlo vrijeme da se i ta forma predstavi u modernijem ruhu?
 
U ovom tekstu svjetla reflektora upiremo upravo na motivacijsko pismo u video formatu.
 

Što je video motivacijsko pismo?

 
Zamisli klasično motivacijsko pismo – sve to prebacimo u jedan dinamičan video od 1–2 minute. U njemu nam kažeš tko si, zašto te baš ta pozicija zanima i što te čini pravom osobom za taj posao. Nema prepisivanja iz špranci, već autentičan susret “licem u lice”. Samo što je ekran posrednik.
 
Video pismo nije za svakoga, ali vrijedi razmisliti o njemu ako:
 
Radiš u kreativnoj industriji (marketing, dizajn, produkcija).
 
Baviš se prodajom ili odnosima s klijentima.
 
Traže se prezentacijske ili govorne vještine.
 
Radiš u startupu ili tech kompaniji koja cijeni nekonvencionalne pristupe.
 
Ako se pak prijavljuješ za formalniju poziciju ili rad u malčice konzervativnijoj branši, klasično pismo i dalje prolazi.
 

O čemu voditi računa?

 
1. Drži se jasne strukture
 
Prije snimanja definiraj tri ključne točke koje želiš prenijeti:
 
  • Tko si – kratko predstavi svoje iskustvo i stručnost.
  • Zašto ta pozicija – objasni što te motivira i zašto se dobro uklapaš u tim.
  • Što donosiš – istakni konkretne vještine ili postignuća koja te izdvajaju.
 
Kad imaš jasnu nit vodilju, izbjegavaš lutanja i tvoj će nastup djelovati fokusirano i profesionalno.
 
2. Prirodnost umjesto napamet naučenih rečenica
 
Vježbaj govor pred kamerom nekoliko puta, ali ne čitaj cijeli tekst. Najbolji dojam ostavljaš ako govoriš opušteno, kao da pričaš prijatelju o svojoj strasti i rezultatima.
 
3. Stvori profesionalnu atmosferu
 
  • Osvjetljenje: koristi dnevno svjetlo koje pada prema tvome licu ili meku svjetiljku iza kamere.
  • Pozadina: neka bude uredna i nenametljiva (bijeli zid, polica s knjigama, diskretna biljka). Izbjegni sve što odvlači pažnju.
 
4. Prilagodi odjeću kontekstu
 
Razmisli tko će gledati video. Za kreativnu ili tech ulogu možeš odjenuti smart-casual, dok za korporativne pozicije biraš odijelo ili poslovno-službenu košulju. Važno je da se osjećaš ugodno, ali i profesionalno.
 
5. Upotrijebi govor tijela i entuzijazam
 
Budi svjestan/svjesna svoje posture: drži leđa uspravno, ramena opuštena. Koristi umjerene geste rukama i direktan pogled u kameru. Osmijeh i energičan ton glasa signalizirat će tvoju motiviranost.
 

5 najčešćih grešaka koje trebaš izbjeći

 
1. Predug video
 
Drži se između 60 i 90 sekundi. Ako traje dulje, gledatelj gubi fokus, a ključna poruka može se razvodniti.
 
2. Loša tehnička izvedba
 
Mutna slika, šuštanje u zvuku ili neujednačeno osvjetljenje umanjuju profesionalnost. Testiraj kameru i mikrofon, snimi kratki probni isječak i poslušaj kako zvuči.
 
3. Čitanje s bilješki
 
Prečesto skretanje pogleda prema papiru ili ekranu razbija kontakt s publikom. Umjesto toga, zabilježi ključne riječi na papiriću izvan vidnog polja kamere.
 

4. Generički izrazi bez primjera

 
Fraze poput “timski igrač” ili “volim izazove” zvuče isprazno ako ih ne potkrijepiš konkretnom situacijom ili rezultatima. Opis svojih postignuća čini te uvjerljivijim.
 

5. Neprikladan stil i energija

 
Previše ozbiljan ili previše ležeran pristup može odvojiti pažnju od poruke. Ako se prijavljuješ za analitičku ili financijsku ulogu, drži ton umjereno formalan; ako si u kreativnoj industriji, slobodno pokaži više osobnosti i humora – ali uvijek u skladu s kulturom kompanije.
 
Jesi li trenutno u potrazi za novim izazovom? Ako jesi, možda je pravo vrijeme da svoje prijave začiniš video motivacijskim pismom – pokaži svoju energiju i pravi sebi “meeting” s potencijalnim poslodavcem! A gdje pronaći najbolje prilike? Posjeti MojPosao i napravi prvi korak prema boljem poslu!