Pauza ne donosi samo predah, pauzom na poslu možete povećati koncentraciju
Selekcijski postupak

Pauza ne donosi samo predah, pauzom na poslu možete povećati koncentraciju

Pauzom na poslu možete povećati koncentraciju, što dovodi do rasta produktivnosti. Možete i ublažiti stres, čime štitite svoje mentalno zdravlje.

Pauzom na poslu možete povećati koncentraciju, što dovodi do rasta produktivnosti. Možete i ublažiti stres, čime štitite svoje mentalno zdravlje. Ovo se posebno odnosi na poslove kod kojih nema fizičke aktivnosti, a koji nose veći rizik po kardiovaskularni i metabolički sustav, kao i rizik od prerane smrti, pokazalo je istraživanje Univerziteta u Teksasu. Portal Persona, a kako prenosi Profitiraj.hr izdvojio je savjete kako bolje iskoristiti pauzu na poslu.

Prepoznajte svoj radni ritam

Svatko ima jedinstven radni ritam – vrijeme kada je najviše koncentriran i vrijeme kada je manje produktivan. Tako obratite pažnju na svoj radni ritam, pratite svoju razinu energije tijekom tjedna. Pauzu planirajte za vrijeme prirodnog pada energije jer time ćete se prilagoditi svom prirodnom ritmu.

Koristite Pomodoro metodu

Pomodoro metoda je tehnika upravljanja s vremenom. Podrazumijeva petominutnu pauzu nakon 25-minutnog rada. Nakon četiri ovakva ciklusa (25 minuta rada i pet minuta pauze), uzmite dužu pauzu u trajanju od 15 do 30 minuta. Tako ćete održati koncentraciju i razinu energije.

Uključite fizičku aktivnost

Tijekom pauze pokušajte uključiti neki oblik fizičke aktivnosti, kao što je istezanje, brza šetnja ili čak neka poza joge. Fizičkom aktivnošću se pospješuje cirkulacija krvi, čime se mozgu osigurava više kisika. Time se smanjuje rizik od zdravstvenih problema povezanih sa dugim sjedenjem. Osim toga, na određeno vrijeme se odvajate od posla, što je mentalno osvježenje.

Vježbanje svjesnosti

Pauze su odlična prilika za vježbanje svjesnosti, poput fokusiranja na način disanja. To vam pomaže u smanjenju stresa, poboljšanja mentalnog stanja. Tako se na posao vraćate mirniji i fokusiraniji. Možete isprobati i kratku meditaciju tijekom duže radne pauze.

Isključite se u potpunosti

Potrudite se da pauza zaista pauza. To znači da se u potpunosti udaljite od svojeg radnog okruženja, izbjegavajte provjeru poruka ili e-mailova. Potpuno isključivanje je od suštinskog značaja kako bi vaš um dobio odmor koji mu je potreban kako bi se regenerirao i bio osvježen

Brinite o svojem tijelu

Pauze iskoristite za hidrataciju i konzumiranje hranjivih grickalica. Hidratacija i dobra ishrana su nužni za održavanje energije, funkcija mozga i općeg zdravlja. Imajte na umu kako je cilj napuniti tijelo energijom, pa se odlučite za vodu, biljni čaj, orašaste plodove umjesto posezanja za slatkim grickalicama ili zaslađenim pićima.

Ostanite dosljedni

Dosljednost je ključna kada su u pitanju produktivne radne pauze. Neka takve pauze budu dio vašeg radnog dana koji je neupitan, baš kao što je to slučaj s vašim radnim zadacima. S vremenom ćete shvatiti da ovim pauzama poboljšavate svoju koncentraciju, produktivnost i da ste zadovoljniji poslom.

Budite svjesni toga kako uspjeh nije u neprestanom radu. trebate razumjeti kada pauzirati, osvježiti se, a zatim posao završiti novom snagom. Dakle, sljedeći put kada budete duboko u poslu, nemojte bježati od pauze. Prihvatite je, optimizirajte je i pratite kako pojačava vaša postignuća.