Zapošljavanje stranaca u Hrvatskoj: Više dozvola i novi uvjeti
Novosti s tržišta rada

Zapošljavanje stranaca u Hrvatskoj: Više dozvola i novi uvjeti

17. 04. 2025.

Radna dozvola sada vrijedi tri godine, što omogućuje bolje planiranje i manju fluktuaciju radne snage.

O tim su temama u emisiji HRT-ovoj emisiji 'U mreži Prvog' govorili državni tajnik Ministarstva rada i mirovinskog sustava Ivan Vidiš, voditeljica Službe za strance u MUP-u Anita Mandić te potpredsjednik Hrvatske obrtničke komore Joso Smolić, objavljuje tportal.

Državni tajnik Ivan Vidiš poručio je da je novi zakon postigao ono što se htjelo – uređeniji sustav i bolju predvidljivost u zapošljavanju stranih radnika. Istaknuo je da radna dozvola sada vrijedi tri godine, što znači da se očekuje kvalitetnije planiranje i manje fluktuacije radne snage.

'Želimo osigurati da radnici znaju kada i pod kojim uvjetima dolaze. Važno je i da se tržište očisti od nelojalne konkurencije', rekao je, dodavši da se već sada na crnoj listi nalazi oko 90 poslodavaca kod kojih su zatečeni radnici bez prijava ili dozvola.

Vidiš je također naglasio da Ministarstvo i dalje potiče zapošljavanje domaće radne snage, a kroz nove mjere hrvatski radnici su poslodavcima 'praktički besplatni.' Cilj je, kako kaže, aktivirati što više nezaposlenih već ovog ljeta.


'Broj dozvola raste, mijenja se i struktura po državljanstvima'

Voditeljica Službe za strance u MUP-u Anita Mandić iznijela je podatke za prva tri mjeseca 2024.

'Izdano je 53.662 dozvola za boravak i rad, što je tri posto više nego u istom razdoblju prošle godine. Najviše ih je bilo za novo zapošljavanje, dok je produljenje činilo 32 posto, a sezonski rad četiri posto', rekla je.

Najveći broj dozvola izdan je u graditeljstvu (17.300), turizmu i ugostiteljstvu (16.000), industriji (7.200), prometu i vezama (4.400) te trgovini (2.800).

'Te djelatnosti već godinama prednjače. Struktura po zemljama zna se mijenjati. Najviše dozvola do sada izdano je državljanima Nepala (oko 12.000), Filipina (9.950), BiH (9.400), Srbije (5.850) i Indije (5.550)', kazala je. Dodala je da se s rastom turističke sezone povećava broj zahtjeva i državljana iz Srbije i Sjeverne Makedonije, koji su početkom godine bili manje zastupljeni, ali se sada pomiču prema vrhu.


'Novi uvjeti prihoda iznenadili obrtnike'

Potpredsjednik Hrvatske obrtničke komore Joso Smolić upozorio je da je najviše pritužbi stiglo zbog uvjeta o minimalnim prihodima, koji su za mnoge poslodavce – osobito u turizmu – došli kao iznenađenje.

'Poslodavci sad moraju dokazati 10.000 eura mjesečnog prihoda za pravne osobe, odnosno 15.000 eura u zadnjih šest mjeseci za obrtnike. Mnogi ne ispunjavaju taj uvjet jer zimi nemaju prihoda, iako rade i plaćaju doprinose', objasnio je. Smolić smatra da bi ove godine trebalo uvesti više fleksibilnosti, budući da je zakon stupio na snagu 15. ožujka, a mnoge je poslodavce zatekao nespremne.

'Promjene su nužne i dobre, ali treba ih bolje prilagoditi praksi, pogotovo za manje poslodavce', rekao je.

Izvor: tportal