Prečesto ostajemo zaglavljeni u čekanju – čekamo da nas šef, nadređeni ili čak partner zaduži i kaže da je naš trenutak za sjaj. No, istina je sljedeća: osnaživanje nije nešto što ti se daje. To je nešto što uzimaš. Ako stvari ne idu kako treba, nema nikoga drugoga koga bi mogao kriviti – na tebi je da poduzmeš korak, objavljuje FastCompany.
Ako si umoran od čekanja da netko drugi prepozna tvoj potencijal ili ti kaže što trebaš raditi sljedeće, evo tri konkretna koraka kako preuzeti kontrolu i osnažiti sebe već danas:
Prestani tražiti dopuštenje – počni preuzimati inicijativu
Osnaživanje počinje kada prestaneš čekati da ti netko kaže što trebaš raditi i počneš poduzimati proaktivne korake prema onome što znaš da trebaš učiniti.
Identificiraj ponavljajući problem na svom radnom mjestu i predloži rješenje svom timu ili nadređenom. Čak i ako rješenje nije provedeno, čin istupanja pokazuje tvoj leaderski način razmišljanja i gradi povjerenje.
Umjesto da čekaš da tvoj šef riješi problem u komunikaciji unutar tima, predloži uvođenje tjednog sastanka. Još bolje, stvori predloženi komunikacijski matricu sa specifičnim pitanjima koja treba postaviti kako bi osigurao smanjenje praznina u komunikaciji. Preuzimanje inicijative pokazuje da ti je stalo do uspjeha tima i tvoje uloge u tome. To te stavlja u najbolju poziciju da zablistaš i da budeš na umu kada se otvore pozicije ili projekti koji zahtijevaju tvoje vještine.
Zapamti, tvoj šef vjerojatno ima zauzet raspored s promjenjivim prioritetima i sve većim glavoboljama. Ako možeš olakšati njegov posao i ublažiti neke od njegovih glavobolja, bit ćeš heroj u njegovoj radnoj priči. Glas o tvojoj snalažljivosti brzo će se proširiti.
Razvijaj samosvijest i oslanjaj se na svoje snage
Razumijevanje vlastitih snaga, slabosti i vrijednosti temelj je samovođenja. Ne trebaš da ti šef definira tvoju ulogu – trebaš definirati kako se pojavljuješ u toj ulozi. Ova jednostavna promjena razmišljanja pomoći će ti da vratiš utjecaj koji mnogi od nas prepuštaju.
Provedi 10 minuta svaki tjedan razmišljajući o nedavnim uspjesima i izazovima. Koje si snage iskoristio? Gdje bi mogao poboljšati? Iskoristi ovo uvid za usmjeravanje svojih akcija. Također, procjeni kako se osjećaš na kraju svakog dana tijekom jednog tjedna i zabilježi koje si radne funkcije obavljao kada si osjećao da uspijevaš, a kada si se najviše stresirao. To će ti pomoći da prepoznaš najbolje pozicije i funkcije za tebe.
Ako si prirodno vješt u izgradnji odnosa, razmisli kako možeš iskoristiti tu snagu za poticanje suradnje ili poboljšanje timske dinamike, čak i bez da te itko na to potiče. Ti ćeš odnosi pomoći da prođeš kroz teške trenutke, a mogli bi biti korisni i kada dođeš do sljedeće promocije.
Ne zaboravi, ti si kapetan svog broda i glavni navigator svog radnog i životnog iskustva. Ne moraš biti žrtva ili promatrač.
Prihvati povratne informacije kao alat, a ne prijetnju
Osnaženi lideri gledaju na povratne informacije kao priliku za rast, a ne kao osobni napad. Traži povratne informacije proaktivno, čak i ako su neugodne – to je ključni korak u rafiniranju svog pristupa i izgradnji povjerenja. Bez tih povratnih informacija sigurno ćeš naići na slijepu točku na svom putu. Budi otvoren za povratne informacije ako želiš minimizirati bolne pogreške.
Na kraju projekta ili sastanka, pitaj kolegu ili menadžera: „Što sam dobro napravio, a što bih mogao poboljšati?“ Slušaj bez obrane i poduzmi konkretne korake za poboljšanje. Younger kaže: „Možemo odlučiti ukloniti glinu koju stavljamo na našu briljantnost.“ Ona ističe da proaktivno traženje povratnih informacija omogućuje da naša briljantnost izađe na površinu.
Kada primiš povratne informacije da tvoje prezentacije trebaju više jasnoće, upiši tečaj javnog nastupa ili radionicu kako bi poboljšao svoje vještine i pokazao svoju predanost rastu. U ovom primjeru, svakako pitaj koja konkretna područja tvoje prezentacije nisu bila jasna. Na taj način nećeš gubiti vrijeme na pogrešne stvari.
Često ljudi izbjegavaju povratne informacije jer se boje onoga što bi mogli pronaći. Oni koji su voljni ući u nepoznato povratnih informacija i prihvatiti dobro i loše brzo otkrivaju koristi. Ne možemo biti najbolji i postati više osnaženi ako ne znamo gdje poravnati svoje grube rubove. Dobra vijest je da ih svi imamo. Stoga, nema razloga za sram. Umjesto toga, gledaj na hrabrost koju pokazuješ kada voljno tražiš povratne informacije kao odliku.
Preuzmi svoju lidersku ulogu
Osnaživanje nije dar koji ti netko daje – to je način razmišljanja koji razvijaš. Preuzimanjem inicijative, iskorištavanjem svojih snaga i prihvaćanjem povratnih informacija, gradiš povjerenje i kompetenciju potrebnu za vođenje sebe – i, zauzvrat, inspiriranje drugih oko sebe.
Prestani čekati dopuštenje. Počni voditi sebe i gledaj kako drugi počinju slijediti.
Izvor: FastCompany