UNICEF poziva hrvatske građane da pomognu djeci Ukrajine
Novosti s tržišta rada

UNICEF poziva hrvatske građane da pomognu djeci Ukrajine

Humanitarna pomoć za najmlađe.

Sukob u Ukrajini koji eskalira iz dana u dan predstavlja neposrednu prijetnju životima i dobrobiti 7,5 milijuna djece. Iz hrvatskog Ureda UNICEF-a priopćenjem je poslan poziv hrvatskim građanima da pomognu djeci Ukrajine. Apel je to koji se nadovezao na program humanitarne pomoći i podrške iz globalnog sjedišta te humanitarne organizacije u namjeri da se prikupe sredstva koja su potrebna za osiguravanje pristupa osnovnim uslugama, uključujući vodu, hitne potrepštine, zdravstvenu skrb i psihosocijalnu podršku za djecu i njihove obitelji u Ukrajini i susjednim zemljama.

Humanitarne potrebe u Ukrajini rastu iz sata u sat

Borbe diljem Ukrajine odvijaju se u neposrednoj blizini civilnog stanovništva te je stotine domova oštećeno ili uništeno. Zbog štete na civilnoj infrastrukturi stotine tisuća ljudi ostalo je bez pristupa vodi i struji. Djeca su uplašena i potrebna im je zaštita. Procjenjuje se kako je Ukrajinu od početka sukoba napustilo 1,5 milijuna ljudi. Ukrajinci napuštaju svoje domove i prelaze preko granica u susjedne zemlje pa se tako ova humanitarna kriza širi na cijelu regiju. Obiteljima koje se nalaze u Ukrajini i izvan nje potrebna je hitna podrška. 

Iz UNICEF-a poručuju kako u Ukrajini pojačavaju napore kao odgovor na kritične i rastuće potrebe djece i obitelji. To uključuje prijevoz pitke vode kamionima do područja pogođenih sukobima, dostavljanje nužnih zdravstvenih, higijenskih i obrazovnih potrepština što bliže zajednicama koje se nalaze u blizini linije razgraničenja te suradnju s lokalnim vlastima kako bi se osigurala neposredna pomoć djeci i obiteljima u potrebi. Mobilni timovi na terenu pružaju psihosocijalnu podršku djeci i skrbnicima.

UNICEF-ove humanitarne pošiljke

Prva pošiljka UNICEF-ovih humanitarnih zaliha stigla je u subotu, 5. ožujka u Lavov u zapadnoj Ukrajini. Pošiljka je stigla iz UNICEF-ovog globalnog sjedišta za opskrbu i logistiku u Kopenhagenu, a sadrži oko 62 tone zaliha koje uključuju osobnu zaštitnu opremu za zaštitu zdravstvenih radnika od zaraze virusom COVID-19 dok odgovaraju na kritične zdravstvene potrebe djece i obitelji, kao i prijeko potrebnu esencijalnu medicinsku opremu koja se sastoji od lijekova, kompleta prve pomoći, pribora za primalje i kirurške opreme.

Dodatna isporuka zaliha, uključujući 17 tisuća deka i toplu zimsku odjeću za djecu, također je na putu preko Poljske, a dolazi iz skladišta UNICEF-ova ureda u Turskoj. U Moldaviji su, primjerice, na granični prijelaz Palanca već 26. veljače isporučene četiri tone osnovnih higijenskih potrepština i pelena, a dostavljene su i stotine igračaka na punktove za prihvat izbjeglica gdje tim UNICEF-a Moldavija pomaže djeci izbjeglicama.

„Plave točke“ u Moldaviji, Poljskoj, Rumunjskoj i Bjelorusiji

UNICEF je u Moldaviji, Poljskoj, Rumunjskoj i Bjelorusiji aktivirao „Plave točke” – lokacije organizirane duž ruta kretanja stanovništva na kojima se pruža podrška obiteljima, osiguravaju prostori za majke i djecu te omogućuje prepoznavanje djece bez pratnje kao i odvojene djece, te osiguravanje njihove zaštite. UNICEF planira uspostaviti 26 takvih mjesta u zemljama u koje svakodnevno pristižu obitelji izbjegle iz Ukrajine.

Regina Castillo, predstojnica Ureda UNICEF-a za Hrvatsku, pozvala je sve hrvatske građane, tvrtke i medije da svojim donacijama pomognu djeci Ukrajine. „Djeca Ukrajine hitno trebaju našu pomoć. UNICEF je na terenu u Ukrajini i diljem Europe spreman pružati podršku kao odgovor na rastuće potrebe ugrožene djece i obitelji", istaknula je.

UNICEF poziva na prekid sukoba u Ukrajini kako bi se omogućilo da humanitarna pomoć stigne do onih kojima je potrebna. Prekid sukoba također bi omogućio obiteljima u najteže pogođenim područjima da se odvaže nabaviti hranu i vodu, potražiti medicinsku pomoć ili napustiti svoje domove kako bi pronašli sigurnost.

Donirati se može na stranici: www.unicef.hr ili na broj računa HR9223600001501092532; poziv na broj: 2263-98.