Najveće greške koje (nesvjesno) radimo tijekom pregovora o plaći
Selekcijski postupak

Najveće greške koje (nesvjesno) radimo tijekom pregovora o plaći

31. 03. 2025.

Strah od pregovora može te skupo koštati – doslovno. Umjesto da pristaješ na manje, nauči kako se izboriti za bolje uvjete i dobiti ono što želiš.

Koliko si puta pristao/la na plaću ili uvjete koji ti nisu u potpunosti odgovarali, samo da izbjegneš neugodan razgovor? Pregovaranje o plaći, bonusima i drugim beneficijama za mnoge je stresno i nelagodno. Možda se bojimo da će poslodavac povući ponudu, da će nas smatrati pohlepnima ili da ćemo ispasti nezahvalni. No, istina je da poslodavci očekuju pregovore – a oni koji ih preskoče, dugoročno gube.

Kako bismo izbjegli samosabotažu u pregovorima i osigurali si bolje uvjete, ključna je priprema. Evo nekoliko konkretnih savjeta koji će ti pomoći da uspješno pregovaraš i dobiješ ono što zaslužuješ.

Što ne bi trebao/la reći tijekom pregovora

Postoje fraze koje nesvjesno slabe našu pregovaračku poziciju. Lydia Fenet, stručnjakinja za pregovore, kaže da razgovor nikad ne započinjemo pitanjima poput: "Je li u redu tražit/očekivati... ?", piše Fast company.

Time automatski dajemo moć drugoj strani. Također, ako sami propitkujemo je li naš zahtjev previsok, pokazujemo nesigurnost i olakšavaš poslodavcu da nas odbije.

Prije nego što sjedneš za pregovarački stol, odredi iznos ispod kojeg nećeš ići. Tako ćeš izbjeći impulzivne odluke i osigurati da ne pristaneš na manje nego što zaslužuješ.

Kakve su prosječne plaće u tvojoj struci? Više informacija nudi MojaPlaća!

Tišina je tvoj saveznik

Ako si osoba koja ne voli nelagodu u razgovorima, možda imaš potrebu stalno pričati, a to te može koštati u pregovorima. Kada izneseš svoju ponudu, nemoj je odmah objašnjavati ili ublažavati. Poslodavci česti koriste tišinu kao taktiku – ako se ti osjećaš nelagodno i prvi popustiš, lako će te nagovoriti na manje.

Ponekad je najbolja strategija jednostavno šutjeti i pustiti drugu stranu da prva progovori.

Kako osigurati da se dogovor održi

Pregovori nisu gotovi dok ugovor nije potpisan. Ako si dogovorio/la bolje uvjete, pobrini se da su oni jasno definirani u ugovoru ili pisanoj ponudi.
No, što ako pregovori ne prođu onako kako smo se nadali? Nema veze – pokušaj ostaviti dobar dojam. Ljudi mijenjaju poslove, budžeti se povećavaju i smanjuju, a ako si ostavio profesionalan dojam, možda će te upravo ta osoba u budućnosti nazvati s boljom ponudom.

Vrijeme je da preuzmeš kontrolu

Pregovaranje nije znak pohlepe, već dokaz da znaš svoju vrijednost. Poslodavci očekuju da ćeš pregovarati, a oni koji to ne rade, s vremenom ostaju financijski zakinuti. Sljedeći put kada pregovaraš o plaći, prisjeti se ovih savjeta i ne dopusti da te strah ili nesigurnost spriječe da tražiš ono što zaslužuješ.

Izvor: fast company