Kada razgovaramo o životopisima, većina savjeta vrti se oko toga što trebamo uključiti — ključne vještine, postignuća, iskustva. No jednako je važno znati što izbaciti. Natrpan, zastario ili nejasan životopis može vas stajati prilike, čak i ako imamo izvrsne kvalifikacije.
Jedna stranica ili više?
Odavno se raspravlja treba li životopis stati na jednu stranicu. Bez obzira na to radi li se o jednoj ili dvije stranice, postoje elementi koje gotovo uvijek možemo izbaciti kako bi naš životopis bio pregledniji i učinkovitiji.
Radno iskustvo starije od 15 godina
Ovo nije pravilo “crno na bijelo”, ne trebaš automatski izbrisati sve prije 2010. godine. Ali razmisli o skraćivanju ili sažimanju starih pozicija. Ako si na trenutnom (ili posljednjem) radnom mjestu manje od pet godina, zadrži nekoliko stavki iz prijašnjih poslova unatrag 10–15 godina.
Međutim, ako je neko tvoje prethodno radno mjesto starije od 10–15 godina, tada su vjerojatno i tvoje odgovornosti i postignuća iz tog vremena već zastarjela.
Izuzetak je ako mijenjamo karijeru, a imamo relevantno starije iskustvo – u tom slučaju možemo navesti naziv pozicije i datume te dodati nekoliko ključnih točaka. Motivacijsko pismo (da, još ga trebamo pisati) je pravo mjesto za objašnjenje kako nam to iskustvo i dalje koristi, piše Fast company.
Stručni žargon, floskule i pretjerivanje
Izbjegavaj ih u cijelom procesu traženja posla, ali osobito u životopisu. Ako tvoj životopis čita algoritam, fraze poput “iskusan timski igrač orijentiran na rješenja” neće pomoći – ne sadrže prave ključne riječi. Ako ga čita stvarna osoba, može ih doživjeti kao neiskrene ili nejasne.
Najbolji životopisi slijede pravila dobrog pisanja. Zlatno pravilo: Pokaži, ne pričaj. Umjesto pridjeva, koristi brojke i konkretne činjenice.
Na primjer, umjesto “dinamičan prodajni stručnjak s bogatim iskustvom”, napiši “ostvario/osigurao partnerstva u vrijednosti većoj od milijun eura kvartalno”.
Poštanska adresa
Poštanska adresa je ostatak iz vremena kada su se prijave slale poštom. Ako se prijavljuješ za posao koji se radi uživo, odnosno iz ureda a ne na daljinu, možeš navesti grad u kojem živite. U zaglavlju životopisa radije stavi e-mail, broj mobitela, poveznicu na web stranicu ili portfelj i jedan do dva profesionalna profila na društvenim mrežama.
Pretjerano formatiranje, fotografija, osnovne vještine
Ako si na početku karijere, lako je pasti u napast da popuniš životopis navodeći osnovne vještine, poput “poznavanje Microsoft Office paketa”.
Takve se vještine podrazumijevaju i njihovo navođenje može ostaviti dojam nedostatka iskustva. Ne popunjavaj prostor bojama, velikim fontovima, složenim formatima ili osobnom fotografijom. Bolje je ostaviti više praznog prostora – jednostavan izgled čini životopis lakšim za čitanje, i za ljude i za računala.
Izvor: Fast company