"Ključno je prilagoditi sustave obrazovanja i osposobljavanja sadašnjim i budućim potrebama tržišta rada.", rekla je ekonomska savjetnica Europske komisije u Hrvatskoj Hana Huzjak, prenosi Hina.
Dodala je da EU putem svojih fondova podržava reforme i ulaganja u obrazovanje, unaprjeđenje vještina i prekvalifikaciju, uključujući Mehanizam za oporavak i otpornost.
Državni tajnik u Ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike Ivan vidiš naglasio je da je vješta, inovativna i kreativna radna snaga uvjet gospodarskog rasta.
Na konferenciji je rečeno da je Hrvatska u zadnjem desetljeću izdvajala oko pet posto BDP-a na obrazovanje, što je na razini prosjeka EU-a. No, istaknuto je i da zaostaje za EU-om prema obuhvatu djece u predškolskom odgoju, a prisutne su i znatne regionalne razlike.
Spomenuti su bili i negativni demografski trendovi koji utječu na obrazovni sustav na svim razinama.
Sudionici skupa smatraju da treba unaprijediti i modernizirati osnovnoškolski i srednjoškolski sustav, osigurati jednake uvjete za sve učenike, poboljšati kvalitetu strukovnog obrazovanja i povezivanje s tržištem rada, kao i poticati sudjelovanje odraslih u cjeloživotnom učenju.
Ravnatelj Instituta za javne financije Vjekoslav Bratić, istaknuo je kako obrazovanje unapređuje ljudski kapital, potiče gospodarski rast i razvoj te pridonosi široj društvenoj koristi.
"Globalna potrošnja na obrazovanje stagnirala je ili čak opala posljednjih godina.", rekao je i dodao da su obrazovni sustavi suočeni s nedostatkom kvalificiranih učitelja, ograničenim pristupom obrazovnim uslugama već u ranom djetinjstvu, dok se istovremeno pridaje mala pozornost osmišljavanju obrazovnih politika.
Konferencija je održana pod pokroviteljstvom Udruge gradova, Hrvatske zajednice županija, Hrvatske pošte i JANAF-a, a partneri su Ministarstvo financija i Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike.
Cilj je poticanje rasprave o obrazovnim reformama i programima, obrazovanju i tržištu rada, inovativnim pristupima, zadovoljstvu poslom i obrazovnoj mobilnosti uz glavnu poruku kako je obrazovanje temelj otpornijih gospodarstava.
Izvor: Hina