„Spuštanje minimalne satnice za sezonske radnike bi se kosilo kako s nacionalnim tako i europskim zakonima o diskriminaciji“, priopćilo je savezno ministarstvo rada, prenosi N1.
Nadalje je priopćeno kako za takav postupak ne postoji zakonski temelji niti je to predviđeno koalicijskim sporazumom nove demokršćansko-socijaldemokratske vlade.
Reagiralo ministarstvo
Ministarstvo rada, na čijem čelu se nalazi socijaldemokratska ministrica Baerbel Bas, time je reagiralo na signale iz ministarstva poljoprivrede koje je pokazalo razumijevanje za zahtjeve poljoprivrednika da se sezonskim radnicima isplaćuje 80 posto od aktualne, zakonom zajamčene minimalne satnice od 12,82 eura.
„Mislim da je to opravdano jer radnici koji rade na njemačkim poljima ne žive u Njemačkoj pa im stoga može biti isplaćen i manji minimalac“, rekao je predsjednik Saveza njemačkih poljoprivrednika Joachim Rukwied prije početka kongresa saveza koji se u srijedu i četvrtak održava u Berlinu.
Rukwied je rekao kako bi planirano povećanje minimalca na 15 eura značilo „siguran kraj“ za mnoge uzgajivače povrća, voćare i vinogradare.
"Mnogi si ne mogu priuštiti radnike po takvim satnicama"
„Mnogi si jednostavno ne mogu priuštiti sezonske radnike po takvim satnicama“, zaključio je Rukwied.
Ministar poljoprivrede Alois Rainer (Kršćansko-socijalna unija CSU) je izrazio razumijevanje za zahtjeve poljoprivrednika i rekao kako stručnjaci unutar ministarstva preispituju zakonske mogućnosti za udovoljenje ovim zahtjevima.
Minimalna satnica je u Njemačkoj znatno više od minimalnih plaća u zemljama poput Bugarske (2,85 €) i Rumunjske (3,99€) odakle dolazi većina sezonskih radnika na poljima.
Do kraja lipnja, posebno povjerenstvo bi trebalo iznijeti prijedloge o postupnom povećanju minimalne satnice. Njemački mediji govore kako bi od početka sljedeće godine minimalna satnica mogla porasti na 15 eura.
Izvor: N1